Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза пред БТА художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата ѝ „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.По думите ѝ това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.
ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА
Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“. По думите ѝ посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен свят и надеждата е нашата опора, нашата основа и нашият поглед към бъдещето“.
Художничката разказа, че творбите в експозицията кореспондират помежду си, но не са подчинени на една и съща тематика. Калина Лютова посочи картината си „Следнощни стражи“, за която каза, че е с морски сюжет. Отбеляза обаче, че фокусът в този сюжет всъщност не е морето. „Вдъхнових се от картината на Рембранд „Нощна стража“ и свързах тези нощни стражи с чадърите, които могат да бъдат преобраз на нощните стражи, а детето да бъде преобраз на очакване за нещо ново, за един нов ден, който настъпва“, каза тя.
ИЗКУСТВОТО КАТО ИЗРАЗ НА ДУХОВНОСТ
Представила съм картини, които са вдъхновени от библейски стихове, каза Лютова. По думите ѝ късният дъжд се появява в много от нейните сюжети, но по-специално се изразява именно в тези картини. Темата за християнската духовност предполага свързаност с темата за надеждата, допълни тя.
Художничката разказа, че сюжетът в диптиха „Витания“ е свързан с Мария Магдалена, която поднася алабастрен съд и това е един много епохален момент. Авторката посочи, че това пак е свързано с надеждата, но този път тя има по-широк аспект. „Отправям това послание към тези, които възприемат тези картини - да свързват надеждата с един по-добър свят, в който да се установят тези християнски ценности, които са били вдъхновение за много художествени произведения и те не са загубили своята актуалност и днес“, отбеляза тя.
Лютова посочи още картината „Лъвската порта“, която е вдъхновена от историята на Иисус Христос по пътя му към Голгота като пример за личното ѝ творческо усещане за духовността. Картината „Светлина в пътя“ е свързана с мое лично преживяване, защото аз видях тази светлина като символ на надежда, която е в края на пътя, каза тя. Това може да се приеме като стремеж, като призвание на всеки един, който иска да осмисли живота си, да намери този път към надеждата, добави Калина Лютова.
По думите ѝ изложбата е израз на последните три години от живота ѝ. „Намерих нещо, което привлече вниманието ми, за да изразя по този начин моята основна идея, виждането си и правото си да изразя моята лична позиция, моето лично отношение към тази тема“, посочи тя.
Лютова разказа, че картините, които изразяват християнската духовност, са участвали в предишна нейна експозиция, озаглавена „Пресъздадени послания“. „В тази изложба аз конкретно обхванах картини, които да бъдат върху темата за християнството. Тази тема е много дефицитна в изкуството въобще и в нашето съвремие“, каза още тя. Според нея темата за духовния живот на човека е важна, за да може да има „контрапункт на бездуховността, която преобладава“. „Един творец трябва да заеме своята позиция в това отношение и аз наблегнах върху това, защото исках да насоча вниманието върху истината, която е разкрита в тези послания и хората да могат да се запознаят с тях“, каза още Калина Лютова.
/АКМ/
БТА
No comments:
Post a Comment